Szkolenia Fibrain z zakresu szeroko pojętej telekomunikacji optycznej i technik instalatorskich są świetną ofertą dla wszystkich firm z branży telekomunikacyjnej i branż pokrewnych, umożliwiając im dokształcanie kadry i podnoszenie poziomu umiejętności. Nasze szkolenia otwierają drzwi do nowoczesnych technologii i pomagają naszym partnerom zdobywać niezbędną na dzisiejszym, wymagającym rynku wiedzę. Dzięki doświadczonej i świetnie wykształconej kadrze jesteśmy w stanie wyjść naprzeciw potrzebom naszych Partnerów i zaoferować im rzetelne, praktyczne i przydatne na co dzień kwalifikacje. Wszystkie nasze szkolenia kładą duży nacisk na część praktyczną tak, aby uczestnicy byli później w stanie wykorzystać przekazywaną wiedzę w codziennej pracy. Ukończenie kursu poświadczane jest odpowiednim dyplomem. Duże zainteresowanie ze strony odbiorców i liczba uczestników powracających do nas na inne szkolenia świadczą o wysokiej jakości oferowanych przez nas kursów. Poniżej przykłady organizowanych szkoleń.
PODSTAWY TRANSMISJI OPTYCZNEJ - POZIOM ŚREDNIOZAAWANSOWANY
Szkolenie dla osób zawodowo zajmujących się projektowaniem, eksploatacją i pomiarami sieci optycznych bądź mających styczność z zagadnieniami transmisji optycznej w światłowodzie. Nacisk kładziony jest na użytkowe zrozumienie podstaw propagacji w światłowodach i na dominujące mechanizmy degradacji jakości sygnału optycznego w zależności od rodzaju transmisji i długości łącza. Zagadnienia teoretyczne realizowane w ramach szkolenia obejmują podstawy propagacji w światłowodzie, ideę zwielokrotnienia falowego ( w tym WWDM, CWDM i DWDM), funkcjonalność elementów toru optycznego (multipleksery, filtry, wzmacniacz, itp.) oraz jakościowy opis zjawisk zakłócających transmisję optyczną. W części praktycznej zestawiane jest proste łącze CWDM z filtrami add/drop, wykonywany jest pomiar parametrów optycznych sygnału i pomiar podstawowych parametrów przykładowego multipleksera CWDM.
Tematyka szkolenia:
Część teoretyczna:
Przypomnienie podstaw propagacji światła w światłowodzie;
Rodzaje podstawowych włókien optycznych używanych w transmisji światłowodowej, rekomendacje ITU-T;
Idea zwielokrotnienia falowego;
Podział sieci optycznych ze względu na długość łączy i rozległość, charakterystyczne technologie;
Fizyczne topologie sieciowe wykorzystywane w sieciach optycznych;
Funkcjonalne elementy składowe optycznego toru telekomunikacyjnego;
Podstawowe pasywne przyrządy optyczne;
Zjawiska i mechanizmy zakłócające transmisję i obniżające jej jakość i ich względne znaczenie;
Podstawy projektowania łączy światłowodowych (podstawowe założenia projektowe, budżet mocy i margines mocy, limity dyspersji chromatycznej i PMD, margines OSNR, wzrost wymaganego poziomu OSNR z powodu innych czynników).
Część praktyczna:
Zestawienie prostej optycznej sieci CWDM z FOADM;
Pomiar mocy, długości fali i OSNR w łączu jedno- i dwukierunkowym;
Pomiary przykładowego multipleksera CWDM.
Czas trwania: 6-8h.
Liczba miejsc: ograniczona, miejsca kwalifikowane.
Każdy z uczestników szkolenia po jego zakończeniu otrzymuje dyplom ukończenia kursu.
TRANSMISJA OPTYCZNA CWDM I DWDM - POZIOM ZAAWANSOWANY
Szkolenie dla osób zawodowo zajmujących się wszelkiego rodzaju zagadnieniami transmisji optycznej, z naciskiem na transmisję CWDM i DWDM. Szkolenie łączy praktyczne podejście do sieci optycznych od strony funkcjonalności systemowej (uwzględniając najnowsze trendy w tej dziedzinie, takie jak WSS, monitorowanie sygnału w dziedzinie optycznej, kodowanie FEC czy transmisję o wysokich prędkościach), ze zrozumiale podanymi podstawami teoretycznymi, niezbędnymi do projektowania, specyfikacji, pomiarów i porównywania parametrów łącz optycznych. Zagadnienia teoretyczne realizowane podczas szkolenia to: wymagana i opcjonalna funkcjonalność węzłów sieci CWDM i DWDM, rodzaje modulacji sygnału optycznego i zakresy ich zastosowań, metryki jakości sygnału optycznego (BER, Q-factor, OSNR, moc dostarczona) oraz zjawiska degradujące jakość sygnału w zależności od rodzaju łącza i sposób ich minimalizacji, i uwzględniania przy projektowaniu (dodatkowy margines mocy, OSNR bądź Q-factor). W części praktycznej obliczane są przykładowe łącza limitowane dyspersją, stratami i OSNR.
Tematyka szkolenia:
Część teoretyczna:
Funkcjonalność węzłów w sieciach CWDM i DWDM;
Modulacje stosowane w sieciach optycznych;
Metryki jakości cyfrowego sygnału optycznego;
Zjawiska degradujące jakość sygnału w sieciach optycznych. Opis ilościowy i sposób ich uwzględniania w obliczeniach łącza.
Część praktyczna:
Projekt łącza multimodowego - 500 m, 1 GbE, LED i FP 850 nm;
Projekt łącza jednomodowego - 10 km, 10 GbE, FP 1310 nm;
Projekt łącza jednomodowego - 60 km, 10 GbE, DFB 1550 nm;
Projekt łącza jednomodowego - 160 km, 10 GbE, DFB 1550 nm;
Czas trwania: 6-8h.
Liczba miejsc: ograniczona, miejsca kwalifikowane.
Każdy z uczestników szkolenia po jego zakończeniu otrzymuje dyplom ukończenia kursu.
PASYWNE I AKTYWNE PRZYRZĄDY OPTYCZNE STOSOWANE W TELEKOMUNIKACJI ŚWIATŁOWODOWEJ
Jednodniowe szkolenie przeznaczone szczególnie dla osób rozpoczynających swą przygodę z branżą światłowodową bądź chcących usystematyzować już zdobytą wiedzę. W ramach szkolenia omawiane są podstawy propagacji w światłowodzie oraz istotne parametry światłowodów, m.in. tłumienie, dyspersje, fala odcięcia czy nieliniowość. Porównane są różne rodzaje światłowodów jednomodowych i wielomodowych oraz typowe domeny ich zastosowań. Duża uwaga poświęcona jest również wtykom światłowodowym: omówione są różne rodzaje wtyków, parametry jakościowe (m.in. tłumienie i straty odbiciowe) oraz mechanizmy ich degradacji. Większą część szkolenia zajmuje przegląd pozostałych pasywnych przyrządów optycznych, takich jak sprzęgacze, filtry (WWDM, CWDM, DWDM), multipleksery i demultipleksery, izolatory i cyrkulatory, polaryzatory i demultipleksery polaryzacji, tłumiki, moduły kompensacji dyspersji oraz elementów aktywnych, takich jak wzmacniacze optyczne, switche, nadajniki i odbiorniki. Przy każdym z tych przyrządów omówiona jest zasada działania i przede wszystkim rola w systemie oraz istotne parametry i sposób ich pomiaru. W części praktycznej dokonywane są pomiary parametrów uprzednio omawianych przyrządów.
Tematyka szkolenia:
Część teoretyczna:
Wstęp do telekomunikacji światłowodowej;
Omówienie podstaw propagacji światła w światłowodzie;
Rodzaje włókien optycznych używanych w transmisji światłowodowej - typowe dziedziny zastosowań i ograniczenia;
Parametry opisujące jakość i funkcjonalność przyrządów optycznych;
Aktywne i pasywne elementy optyczne.
Część praktyczna:
Pomiary parametrów optycznych sprzęgaczy, sprzęgacza WDM, izolatorów, SFP, odcinka światłowodu przy użyciu OSA, mierników mocy, miernika ORL, IQS-12008.
Czas trwania: 6-8h.
Liczba miejsc: ograniczona, miejsca kwalifikowane.